بره موم چیست؟
بره موم چیست؟

بره موم چیست؟

سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید، بره موم چیست؟ لایه داخلی کندوی عسل را ماده ای بنام بره موم تشکیل میدهد. ماده ای چسبناک و صمغی شکل که کار اصلی آن ضدعفونی کردن داخل کندو است؛ زنبورهای عسل ، بره موم را از ترکیب صمغ درختان با موم و بزاق دهانشان درست می کنند و در ورودی کندو قرار می دهند و هنگام ورود به کندو از روی آن  عبور می کنند تا دست و پاهایشان تمیز شود. همچنین به هنگام ترک خوردگی کندو از آن به عنوان چسب و درزگیر استفاده می کنند.

شکل ظاهری بره موم شبیه تکه های بی نظم و قهوه ای رنگ چسبناک است. بره موم، بوی نسبتا مطبوعی نیز دارد.

طریقه مصرف بره موم چگونه است؟

مصرف بره موم به شکل خام چندان رایج نیست و زمانی که در قالب خوراکی باشد، به سختی هضم شده و احتمال دارد عوارض و مشکلاتی به دنبال داشته باشد. چراکه الکل موجود در بره موم خام بسیار بالاست. بنابراین، روش های جدیدی برای فرآوری و آماده سازی بره موم ابداع شده که بتواند مصرف خوراکی نیز داشته باشد؛ و جدای از مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه گوارش ایجاد نماید، خواص و تاثیرات مثبت خود را بر جا گذارد. از جمله این روشها می توان به استخراج عصاره بره موم اشاره نمود. البته برخی نیز طبق دستور پزشک مجاز به خوردن بره موم خام هستند.

بره موم در اشکال مختلفی وجود دارد:

  1. تکه های بره موم خام
  2. کپسول بره موم
  3. پودر عصاره بره موم
  4. عصاره بره موم
  5. قرص بره موم

بر روی بره موم خام  هیچ فرآیندی صورت نگرفته و کاملا به صورت خالص است. بره موم خام را میتوان هم قورت داد و هم  آن را جوید اما به دلیل خاصیت چسبندگی بالایی که دارد  امکان  چسبیده شدن به دندانها در آن بالا است.

خواص عسل کنار و بررسی کامل ۷ فواید آن

#ویرایش ( اضافه، حذف یا جا به جایی)

طریقه مصرف عصاره بره موم

    نصف قطره چکان را  با عصاره ۵۰ درصدی مخلوط کنید و  سپس  عصاره به دست آمده را با  فشار بالا به  انتهای دهان بریزید و بعد آن را قورت دهید. دلیل آن در این است که رزین موجود در بره موم، سبب ایجاد بافت چسبنده ای می گردد، که مخلوط آن با مواد دیگر کمی دشوار است .

    در صورتی که بره موم مخلوط شده با آب را مصرف میکنید، چسبندگی کمتری دارد. پس بهتر است که به صورت روزانه یک قطره چکان کامل مصرف شود.

    همچنین میتوانید عصاره ی بره موم را با مقداری آب گرم مخلوط کنید و در طول روز به طور استفاده نمایید. همچنین می توانید قرص بره موم را داخل دهان گذاشته و اجازه دهید به وسیله بزاق دهان آب شود.

آیا استفاده از بره موم محدودیت دارد؟

در صورتی که  پزشک برای شما بره موم  را تجویز کرده باشد، بهتر است که در رابطه با تداخل  آن با داروهایتان از پزشک خود سوال کنید.  مشاوره با پزشک در رابطه با روش مصرف و میزان  آن بسیار مهم است. البته لازم به ذکر است که بره موم به صورت جدی هیچ گونه تداخلی با سایر داروها ایجاد نکرده؛ اما به هر جهت ضروری است که در  صورت مصرف داروی خاصی، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

بهتر است در دوران بارداری و شیر دهی بره موم مصرف نشود.

درصورت ابتلا به بیماری آسم، بهتر است بره موم مصرف نشود. برخی معتقدند که بره موم خواصی دارد که علایم آسم را تشدید می کند.

در صورت داشتن عمل جراحی، بهتر است تا دو هفته قبل از عمل جراحی، مصرف بره موم را قطع کنید؛ زیرا بره موم دارای خاصیت رقیق کننده خون است

بره موم چه ویژگی هایی دارد و چگونه برداشت می شود؟

بره موم- فروشگاه آنلاین عسلتو

منابع

ویکی پدیا